Barış Kültürü Eğitim Ağı İçin İlk Adım

Koyu Mavi renk arka fon üzerinde, çapraz bir şekilde duran, beyaz renk gazete! HEY POSTA adlı gazetede; açıklama bölümünde yer alan haber metni bulunmakta. Görselin sağ altında, HEY AKADEMİ logosu ve sol alt bölümde “@heysosyal” ibareli Facebook, İnstegram, Twitter sosyal medya ikonları yer almakta.

Herkes İçin Erişilebilir Yaşam Akademisi Derneği (HEY AKADEMİ); Engelli Çocuk Hakları Ağı, Yerel Gençlik Dernekleri Ağı ve Engelli Hakları İzleme ve Savunuculuk Ağının ardından bu kez de Beraberce Derneği tarafından koordine edilen “Barış Kültürü Eğitim Ağı” için yola çıkıyor.

Proje kapsamında; Dernek Yönetim Kurulu Başkanı İsmail ÇEVİKBAŞ ve Yönetim Kurulu Üyesi Nihal ÜNALAN 23 Haziran 2021 Çarşamba günü Gaziantep’te gerçekleşecek olan etkinliğe katılım sağlıyor. Peki; Barış Kültürü Eğitim Ağı nedir?

T.C. Dışişleri Bakanlığı AB Başkanlığı tarafından Avrupa Birliği mali desteğiyle uygulanan ve “Türkiye ile AB arasında Sivil Toplum Diyaloğu Programı’nın altıncı dönemi tarafından desteklenen “Barış Kültürü Eğitimi Ağı – PeaCE Net” projesi başlıyor. beraberce Derneği tarafından Monte Sole Barış Okulu (İtalya) ortaklığı ile yürütülecek proje 12 ay sürecek.

 

Proje, Türkiye ve AB’deki sivil toplum örgütleri arasında  yerel ve ulusal düzeylerde ilişkileri ve iş birliğini artırmak ve hem Türkiye’de hem de AB içinde Türkiye’nin AB üyeliğinin önemi ve faydaları ile Türkiye’nin üyeliğinin getirdiği fırsatlar hakkında farkındalık yaratma girişimlerini teşvik etmek amaçları ile yola çıkıyor.

 

Barış Kültürü Eğitimi Ağı – PeaCE Net Projesi, küresel ölçekte giderek artan kutuplaşmanın önüne geçerek bir arada ve barışçıl toplumsal yaşamın inşası için diyalog ve barış kültürü yaygınlaşmasını dönüştürücü ve eleştirel yetişkin eğitimi yaklaşımları ile harekete geçirmeyi hedefliyor. Bu hedefler doğrultusunda diyalog ve barış kültürü atölyeleri, ağ ve işbirliği çalışmaları, barış eğitimleri, yenilikçi yöntem ve içerik geliştirme çalışmaları gibi bir dizi faaliyet planlandı.