Erişilebilir Dijital Eğitim Mümkün Projesi Kabul Edildi!

Görselin orta üst bölümünde, yuvarlak çerçeve içinde sabancı vakfının logosu bulunmakta, logonun etrafında konfetiler yer almaktadır, Görselin orta alt bölümünde, açıklama bölümündeki metin yer almaktadır, görselin sağ alt köşesinde, hey akademi logosu ., logonun karşısında, heysosyal, sosyal medya ikonları yer almaktadır.

Kadın, genç ve engellilerin eşit fırsatlara sahip olmalarını ve topluma aktif katılımlarını sağlama misyonu ile çalışmalar yürüten Sabancı Vakfı hibe programı kapsamında; Herkes İçin Erişilebilir Yaşam Akademisi Derneği (HEY AKADEMİ) tarafından sunulan “Erişilebilir Dijital Eğitim Mümkün” adlı projemiz kabul edildi.

HEY AKADEMİ Olarak Heyecanlıyız!

Herkes İçin Erişilebilir Yaşam Akademisi Derneği yürütücülüğünde, Isparta İl Milli Eğitim Müdürlüğü ve Süleyman Demirel Üniversitesi Engelliler Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdürlüğü ortaklığı ile sunulan “Erişilebilir Dijital Eğitim Mümkün” adlı proje, bu yıl Türkiye’nin 56 İlinden 303 proje başvurusunun değerlendirilmesinin ardından ilk 7’ye girerek, uygulama fırsatı buldu. Bu bağlamda; kurduğumuz hayale ortak olarak, hayalimizi gerçekleştirme imkanı veren Sabancı Vakfı ile yol arkadaşlığı yapacak olmaktan dolayı gururlu ve heyecanlıyız.

Peki, Niçin Erişilebilir Dijital Eğitim Mümkün?

HEY AKADEMİ olarak, bugüne kadar görme engelli bireylerin sahada yaşadığı sorun ve ihtiyaçlarını odak alarak proje geliştirmeye ve uygulamaya çalıştık.

COVID-19 pandemisi ile birlikte aslında var olan dijital erişilebilirlik sorunları daha da belirginleşerek, derinleşti. Hiç şüphesiz bu sorun alanlarından biri de uzaktan eğitim oldu. Görme engelli çocuk ve gençler dijital eğitim platformlarına erişim sağlayamadılar, kısıtlı erişim sağlayanlar ise erişilebilir olmayan ders içeriklerinden akranları ile eşit bir biçimde nitelikli eğitime erişemediler.

  1. Yüzyılda hayata dair her alanda hızlı bir şekilde gelişen ve dönüşen dijital eğitim görme engelli kullanıcılar için kapsayıcı olarak, evrensel tasarım ilkelerine göre tasarlanmadığından sadece kağıt üzerinde var olan bir ütopya olarak kaldı. Pek çok özel dijital eğitim portalı da görme engelliler için erişilebilir olmaktan çok uzak.

Peki, Biz Ne Yapacağız?

Proje kapsamında görme engelli kullanıcılar için erişilebilir bir dijital eğitim portalı kuracağız. Görme engelli bireyler sadece portala değil, portal içinde kayıtlı olacak içeriklere de erişilebilir olarak ulaşabilecek. İlk etapta Yükseköğretim Kurumları Sınavı hazırlık için erişilebilir ders videoları çekimi yapılarak, hizmete sunulacak.

Portalın Vizyonu Ne?

Orta vadede ise bu portal; görme engelli bireylerin kişisel, akademik ve mesleki olarak kendilerini geliştirebilecekleri bir sosyal girişimi hayal ediyoruz.

Ve Teşekkür!

Sabancı Vakfı’na bize bu projeyi gerçekleştirme fırsatı sunduğu için tüm görme engelli camiası adına teşekkür ederiz.