NE EĞİTİMDE NE İSTİHDAM DA OLAN GENÇLER İÇİN FIRSAT!

Koyu Mavi renk arka fon üzerinde, çapraz bir şekilde duran, beyaz renk gazete! HEY POSTA adlı gazetede; açıklama bölümünde yer alan haber metni bulunmakta. Görselin sağ altında, HEY AKADEMİ logosu ve sol alt bölümde “@heysosyal” ibareli Facebook, İnstegram, Twitter sosyal medya ikonları yer almakta.

Toplum Gönüllüleri Vakfı (TOG) tarafından yürütülen proje kapsamında; HEY AKADEMİ olarak biz de yer aldığımız için çok heyecanlıyız. 8 – 11 Kasım 2021 tarihleri arasında, İstanbul’da gerçekleşen etkinliğe Yönetim Kurulu Üyemiz Nihal ÜNALAN katılım sağladı.

Nihal ÜNALAN; “ne eğitimde – ne istihdam da olan gençler” için çok umut verici olduğunu belirttiği etkinlikte pek çok farklı konuda eğitim alarak, atölye çalışmalarına katıldı.

Youth HUB Ağı’nın yürütmekte olduğu ‘EmploYouth for Western Balkans and Turkey’ projesinin amacı, genç istihdamı alanında Arnavutluk, Karadağ, Kuzey Makedonya, Sırbistan ve Türkiye’de güçlendirilmiş bölgesel iş birliğine, katılımcı demokrasilere ve AB’ye uyum sürecine odaklanarak katkıda bulunmaktır:

Youth Hub Western Balkans and Turkey Ağı (YBHWBT); Arnavutluk, Kuzey Makedonya, Karadağ, Sırbistan ve Türkiye’deki gençlerin daha fazla sosyal, ekonomik ve politik katılımını sağlamak adına ilk olarak 2016 yılında kuruldu. Toplumdaki önemli karar alma süreçlerinde gençlerin katılım yüzdelerinin düşük olması ve gençleri etkileyen mevcut kamu politikalarının gençlerin katılımını teşvik etmeye yönelik olmaması, ağa dahil olan üye ülkelerin ortak kesişim noktalarındandır. Bugün, YHWBT ağı, özellikle gençliğin istihdamına odaklanarak; gençlerin siyasi, ekonomik ve sosyal olarak dahil edilmesi için politika izleme ve araştırmaya dayalı çözümlerin savunuculuğunu yapan 20 gençlik örgütünden oluşmaktadır. YHWBT Ağı, Avrupa Komisyonu tarafından desteklenmekte olup Batı Balkanlar ve Türkiye’deki beş gençlik kuruluşu tarafından koordine edilmektedir: Ana and Vlade Divac Foundation (Sırbistan), Prima Association (Karadağ), Youth Alliance – Krusevo (Kuzey Makedonya), Partners Albania for Change and Development (Arnavutluk) ve Toplum Gönüllüleri Vakfı (Türkiye).