Erişilebilir Kütüphaneler Çalıştayı

Koyu Mavi renk arka fon üzerinde, çapraz bir şekilde duran, beyaz renk gazete! HEY POSTA adlı gazetede; açıklama bölümünde yer alan haber metni bulunmakta. Görselin sağ altında, HEY AKADEMİ logosu ve sol alt bölümde “@heysosyal” ibareli Facebook, İnstegram, Twitter sosyal medya ikonları yer almakta.

Aydın Adnan Menderes Üniversitesi ev sahipliğinde gerçekleşen “Erişilebilir Kütüphaneler Çalıştayına” katıldık. Görme engelli bireylerin kütüphanelerden eşit ve erişilebilir olarak, yararlanmaları için önerilerde bulunduk.

28 Mayıs 2021 Cuma günü başlayan çalıştayın ikinci gününde gerçekleştirilen sabah oturumunda söz alan HEY AKADEMİ Başkanı İsmail ÇEVİKBAŞ; kütüphanelerin erişilebilirlik sorunlarını fiziki erişilebilirlik, basılı ve dijital yayınlara erişim ve kütüphanecilik ile ilgili program ve uygulamalara erişim olarak üç ana başlık halinde detaylandırdı.

Ardından da çözüm önerilerini paylaşarak, hazırlanacak olan rapora katkı sağlandı.

Bilgiye erişim engelliler için eğitim demek, eğitim nitelikli ve kalifiye iş gücü demek, nitelikli ve kalifiye iş gücü istihdam demek, istihdam ise bağımsız sosyal ve ekonomik hayat demektir.

Bu bağlamda; yapılan çalışmaları önemli buluyor ve tüm paydaşlarımızla iş birliğine her zaman hazır ve açık olduğumuzu yineliyoruz.