Ezgi Yalınalp ile Engelsiz Film Festivali Söyleşisi

Koyu mavi renk arka fonda, saydam şekilde bir film şeridi. Görselde; 1 sinema perdesi ve izleyiciler. Sinema perdesinde; izlenen filmin afişi ve sağ bölümde “Beyaz Perde” yazısı bulunmakta. Sinema perdesinin hemen altında, açıklama bölümünde paylaşılan içerik yer almakta. Görselin, sağ alt bölümünde, HEY AKADEMİ logosu ve alt orta bölümünde, “@heysosyal” Facebook, İnstegram ve Twitter sosyal medya ikonları bulunmakta.

Beyaz Perde Sinema Söyleşilerinin bu haftaki konuğu; Engelsiz Film Festivali direktörü Ezgi Yalınalp oldu. Sinemaya v festival organizasyonuna dair merak edilenleri keyifli bir sohbet eşliğinde cevapladı. Söyleşimizden bazı başlıklar:

Engelsiz Film Festivali fikri nasıl gelişti?

Ben Sosyoloji bölümünde eğitim aldım. Fakat, kısa süre sonra istediğim işin ne olup – olmadığı konusunda kararsız kalarak, festivale dair merakımın peşinden gittim.

Herşey engelli bireylerin filmleri eşit ve erişilebilir bir biçimde izleyebileceği ile ilgili düşüncelerimizle başladı.

 

Ankara Engelsiz Film Festivali Nedir?

Aslında ismimiz artık Engelsiz Film Festivali. Ve bizler engelli bireyler ile engelli olmayan bireylerin farklılıklarını gözeterek, aynı ortamda film izleyebilmeleri için çalışıyoruz. Her yıl Ankara’da bir festival düzenliyoruz.

Sadece filmler erişilebilir değil, aynı zamanda festival organizasyonuna dair herşey A’dan Z’ye erişilebilir olarak tasarlanmaktadır.

Festival Nasıl Başlayıp, Nasıl Bitiyor?

Festival organizasyonu hazırlıkları 1 yıla yayılmış olarak devam ediyor. Çünkü, sponsor ve destekçiler, mekan erişilebilirliği, tanıtım ve görünürlülük için erişilebilir düzenlemelerin yapılması ve filmlere ilişkin erişilebilirlik düzenlemelerinin yapılması 1 yıllık hummalı bir çalışmanın meyvesi.

Festivalde Gösterime Giren Filmler Neye Göre Seçiliyor?

Filmlerin her daldan olmasına ve kendisine geniş gösterim imkanı bulamayan filmler olmasına özen gösteriyoruz. Çocuk filmlerinden, aile filmlerine, belgesellerden daha pek çok farklı türe festivalimizde rastlamanız mümkün.

Dünyada Örnekleri Var Mı?

Evet, Avrupa’da da benzer festivaller var. Ve bizler festivaller arasında bir ağ kurarak, karşılıklı deneyim paylaşımları yapıyoruz. Türkiye’deki festivalin en iyilerden biri olduğunu gururla söyleyebiliriz.

Bizden Beklentileriniz Var Mı?

Festivalimize misafir olun, birlikte engelsiz film festivalinin parçası olarak, daha iyi olmak adına katkılarınızı bekliyoruz.

Bu güzel söyleşi için Ezgi Yalınalp’e teşekkür ederiz.