Kuklacılıktan Oyunculuğa Yaşam Serüveni

Koyu mavi renk arka fonda, saydam şekilde bir film şeridi. Görselde; 1 sinema perdesi ve izleyiciler. Sinema perdesinde; izlenen filmin afişi ve sağ bölümde “Beyaz Perde” yazısı bulunmakta. Sinema perdesinin hemen altında, açıklama bölümünde paylaşılan içerik yer almakta. Görselin, sağ alt bölümünde, HEY AKADEMİ logosu ve alt orta bölümünde, “@heysosyal” Facebook, İnstegram ve Twitter sosyal medya ikonları bulunmakta.

Beyaz Perde Sinema Söyleşilerinde bu hafta; Oyuncu Şevket Süha TEZEL konuk oldu. Küçük bir çocuk iken kukla oynatmakla başlayan, keskin yol ayrımları ile oyunculuk kariyer basamaklarını çıkış hikayesine, keyifle tanıklık ettik.

Şevket Süha TEZEL; henüz küçük bir çocuk iken odasında kukla oynatmakla başlamış, oyunculuğa… Fakat, utangaç olması onun bu merakını ve hobisini sadece evde ailesi ile paylaşmasına neden olmuş. Lise yıllarında okulda birkaç oyun sahnelemiş ve İstanbul Üniversitesi Astronomi ve Uzay Bilimleri bölümünde üniversite hayatına başlamış. Evet, çok bilinmeyen ama geleceğin meslekleri arasında gösterilen bir bölümde yükseköğretime devam ederken, kuklacılık merakı onu bırakmamış. Ve İstanbul Üniversitesi Öğrenci Kültür Merkezi (ÖKM) ile tanışarak, oyunculuğa tanıştığı arkadaşları ile birlikte “merhaba” demiş.

Ve ÖKM deneyimi onun hayalinin uzay bilimleri olmadığını hissettirmiş olmalı ki, keskin bir yol ayrımı ile eğitimini yarıda bırakarak, Konservatuvar sınavlarına katılmış. Artık, hayalinin peşinde koşan Şevket Süha TEZEL, istediği bölümdedir ve oyunculuğun üstadları diye niteleyebileceğimiz Müşfik KENTER  ve ekibi ile çalışma fırsatı bulur. TEZEL, iyi bir oyuncu nasıl olunur sorusuna karşılık, hocası Müşfik KENTER’in öğüdü ile, “iyi bir oyuncu olmak için, önce iyi bir insan olmak gerekir” diye cevapladı.

İyi bir insan olmak! Evet, bugün hala Şevket Süha TEZEL bu sözü kendisine düstur edinmiş ve ilkeli bir oyunculuk icra etmeye çalışıyor.

TEZEL, kariyer basamaklarını çıkarken yolu Beşiktaş Kültür Merkezi (BKM) ile kesişir. Ve yakın dönemin trend gösterilerinden olan Çok Güzel Hareketler Bunlar adlı gösteride oyunculuğa devam eder. Duayenlerden Yılmaz ERDOĞAN’ın da Organize İşler adlı sinema filminde rol verdiği TEZEL, Muhteşem Yüzyıl, Söz, Eve Dönüş – Sarıkamış gibi dizi ve sinema filmlerinde de rol almış.

TEZEL, günümüzde piyasa trendi olarak niteleyebileceğimiz Youtube ve Instagram yayınları için ise tiyatronun yerini alamazlar, eğer kalite düşmeye devam ederse tiyatro ve diğer gösterilerin “toplumsal faydadan uzaklaşacağını” ve insana dokunan mesaj niteliğini de kaybedeceğini söyledi.

TEZEL’e örnek aldığı oyuncu sorulduğunda ise hiç tereddüt etmeden “Şener ŞEN” diye cevap verdi. Bizde buradan Şener ŞEN’i saygı ile selamlıyoruz.