Engelliliğe Hak Temelli Bakış Söyleşisi

Görselin sol orta bölümünde, haber başlığı yer almaktadır, Görselin sağ orta bölümünde, etkinlik ile ilgili görseller yer almaktadır, Görselin sağ alt köşesinde, HEY Akademi, logosu, logonun tam karşısında, heysosyal, sosyal medya ikonları yer almaktadır.

10 – 16 Mayıs Engelliler Haftası münasebeti ile Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi’nde bir dizi program gerçekleştirildi. 13 Mayıs 2024 Pazartesi günü gerçekleştirilen etkinliğe “Engelliliğe Hak Temelli Bakış Söyleşisi” için HEY Akademi Genel Başkanı İsmail ÇEVİKBAŞ ve Genel Sekreteri Fatih SAYAR katıldı.

Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Oğuz GÜRSOY’un teşrifi ile başlayan etkinliğin açılış konuşmasını Engelli Öğrenci Birimi Koordinatörü Doç. Dr. Elif TOP yaptı. Ardından ise konuşmalarını yapmak üzere İsmail ÇEVİKBAŞ ve Fatih SAYAR kürsüye gelerek Engelliliğe Hak Temelli Bakış söyleşisini birlikte gerçekleştirdiler.

SAYAR; engelli bireylerin hak temelli çalışma hakkından bahisle istihdamda engelliliğe dayalı ayrımcılığa bağlı pek çok hak ihlali yaşandığını dile getirerek, bu alanda ciddi akademik ve idari çalışmaların yapılması gerektiğini vurguladı.

ÇEVİKBAŞ ise erişilebilirliğin sadece engelliler için değil tüm bireyler için şart olduğunu ve evrensel tasarım ilkesinin tüm ürün ve hizmet sunumlarında esas alınması gereken ilke olduğunu dile getirdi.

Söyleşinin ardından çeşitli sanatsal performans gösterileri ile sergi açılışı yapıldı.