Merkezi Sınavlarda Görme Engelliler İçin Erişilebilirlik

Görselin sağ orta bölümde, breil optik sınav kağıdın üzerinde dokunan bir parmak görseli yer almaktadır, Görselin sol orta bölümünde açıklama bölümündeki metin yer almaktadır, görselin sağ alt bölümünde , Hey Akademi logosu, logonun karşısında , heysosyal, sosyal medya ikonları yer almaktadır

Türkiye’de başta üniversiteye giriş sınavı olmak üzere engelli kamu personeli seçme sınavı, akademik personel ve lisansüstü eğitime giriş sınavı, yabancı dil sınavı gibi eğitim ve istihdama yönelik pek çok sınav, merkezi olarak yapılmaktadır.

Ölçme Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) tarafından yapılan bu sınavlara katılan engelli adaylar için ise engel durumlarının dezavantaja dönüşmemesi ve fırsat eşitliği sağlanması amacıyla bazı özel sınav uygulamaları yapılmaktadır. Fakat, bazı uygulamalardaki eksiklikler ve profesyonelce verilmeyen destek hizmetleri görme engelliler için fırsat eşitliğini ortadan kaldırmaktadır.

HEY AKADEMİ; her alanda erişilebilir bir Türkiye için çalışmalarına devam ederken Eğitim Komitesi bu konuda kapsamlı bir rapor hazırlamak için çalışmaları tamamladı. Komite Koordinatörü Ebru BATTAL ve ekibi; görme engellilerin merkezi sınavlarda yaşadıkları sorunları ve ihtiyaçlarını tespit etmek için nitel bir araştırma gerçekleştirerek, rapor ve politika belgesi hazırlamaya başladı.

Kısa süre içinde tamamlanması beklenen rapor ve politika belgesini kamuoyu ve ilgili paydaşlarla paylaşmak için sabırsızlanıyoruz.

Erişilebilir bir Türkiye için atacak çok adımımız, yapacak çok işimiz, gerçekleştirecek çok projemiz var!