KINAMA

görselde siyah zemin üzerinde beyaz renkte, kınama yazısı yer almaktadır.

 

            Beykent Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Murat Ferman; enflasyon kararını değerlendirmek üzere katıldığı bir canlı yayında bilimsel etik ve insani değerlerden çok uzak açıklamaları ile engelliler camiasında infiale sebep olmuştur.

            Ferman; “herkesin ortak bir anlayış ile bildiği ve idare ettiği özürlü çocuk gibi enflasyon. Ondan şikayet ediyoruz ancak onun sayesinde ayrıcalıklarımız var.” Dedi. Ferman; sözlerine “”Ondan çok şikayet ediyoruz, gece bağırıp – çağırıyor, huzur bırakmadı, komşularla tartışıyoruz diyoruz ama çocuk hayatımızın bir parçası. Onun sayesinde özellikli yerlere girebiliyoruz. İndirimli kartı alıyoruz. Çocuk parası alıyoruz. Hak etmediğimiz şeylere ulaşıyoruz. Enflasyon böyle bir şey…” diye devam etti.

            Beykent Üniversitesi Rektörü Sayın Murat Ferman; bu ekonomi tezini hangi bilimsel araştırma veya çalışmalara dayandırmaktadır? Sayın Ferman; akademik çalışma ve derslerinde de bu tür örneklemeler yapmakta mıdır? Sayın Ferman’ın görev yaptığı üniversitede bir Etik Kurulu var mı ve görevini tam olarak yerine getirmekte midir?

            Toplumda engellilere karşı bazen olumsuz bakış açıları ve farkındalık eksikliğinden bahsediyoruz. Ve çare olarak da eğitim diyoruz. Fakat, şuan ki durum ortada. Profesör unvanı almış bir akademisyenden böylesine basit, insani ve etik olmayan örneklemeler duyduğumuza göre eğitimin de yetersiz kaldığı vakaların olabileceğine kanaat getirmiş bulunmaktayız.

            Beykent Üniversitesi Rektörü Sayın Murat Ferman’ı bu talihsiz, basit, insani ve etik olmayan açıklamalarından dolayı şiddetle kınıyoruz. Kendisi Profesör unvanına sahip bir akademsiyen olduğu için naçizane bir hatırlatmamız olacak. “Özürlü” kelimesi defolu mal demektir. İnsanın da engellilik durumu olsa bile defolu mal olarak nitelenmesi insan haklarına aykırıdır. Türkiye Cumhuriyeti Devleti de “özürlü” kelimesinin kullanımını kaldırmış ve “engelli” kelimesinin kullanımı yönünde karar alınarak, mevzuat düzenlemeleri yapılmıştır. Bundan sonra ki yapacak olduğunuz açıklamalarınızda literatür ve terminolojiyi incelemenizi öneririz.

            Ayrıca Türkiye Cumhuriyeti Devletinden engelli camiası adına bir talebimizi iletmek isteriz. Sayın Rektör Prof. Dr. Murat Ferman’a “engelli kimlik kartı” düzenlensin. Kendisinin Rektör kimliği ile giremediği, özellikli engelli tuvaletinden ve asansörlerinden gönlünce yararlansın.

            HEY AKADEMİ olarak; Beykent Üniversitesi Rektörü Sayın Murat Ferman’ı yaptığı bu açıklamalardan dolayı şiddetle kınadığımızı tekraren beyan ederiz.

            Kamuoyuna saygıyla duyurulur.